„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.
Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.
Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран.
Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.
Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си
Театър „София“ започва сезон, посветен на най-доброто от театралната класика и най-любопитното от съвременния театър, съобщават от трупата.
Откриването на сезона е в Деня на София, 17 септември, със спектакъла „Перфектни непознати“ в театър „Сълза и смях“. „Освен едно незабравимо преживяване в празничния ден, екипът е подготвил и специален подарък за всеки присъстващ на представлението“, уточняват от театъра.
След двойния празник започват репетициите на Шекспировата класика „Комедия от грешки“. Режисьор на спектакъла е Маргарита Мачева, сценографията е на Свила Величкова, а премиерата е в края на ноември.
На 27 септември спектакълът „Покана за вечеря“ има юбилей. Пиесата на Оля Стоянова печели конкурса на театър „Софи
Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.
Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев.
В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в
Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП.
На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др.
Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.
"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Америк
Актрисата Тилда Суинтън е благодарна за ролята си във филма на Педро Алмодовар „Съседната стая“, предаде Асошиейтед прес. Според нея идеята е, че хората, когато са неизличимо болни, трябва да имат възможността и избора да умрат при собствени условия и това не е престъпление.
„Има много страни по света, в които не е престъпление да се помага на неизличимо болен човек да организира собственото си умиране“, каза Суинтън в интервю за Асошиейтед прес.
„Чувствах се наистина благословена от тази възможност. Толкова много от нас са били в ситуацията, в която се намира героинята на Джулиан Мур, когато от нея се иска да бъде свидетел на умиращ човек. Да бъдеш в позиция на свидетел е нещо, което съм преживяла много пъти в живота си, когато съм била съвсем млада“, допълни Суинтън.
„През 2020 година имах удоволствието да участ
Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.
Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика при Самюел Роудс от Джулиард квартет. Бил е солист на големите български оркестри и водещите фестивали в страната, концертирал е в Германия, Испания, Русия, САЩ, Турция, Словакия и Сърбия. Има записи за българските медии и звукозаписни фирми. От 1994 г. е концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР.
Концертът ще завърши с Пета симфония от Пьотр Илич Чайковски. Композирана между май и август 1888 г., творбата е изпълнена премиерно в Санкт Петербург през ноември същата година под диригентството на автора. Някои музикални критици, включително самият Чайковски, не одобряват финала й, но симфонията се превръща в едно от най-популярните произведения на композитора. Творбата става особено известна по време на Втората световна война, с много нови записи и изпълнения през военните години, особено изпълнението й в Ленинград по време на обсадата. В нощта на 20 октомври 1941 г. симфонията е изпълнена в градската филхармония и се предава на живо в обсадения град и в Лондон. В началото на втората част, наблизо падат бомби, но оркестърът продължава да свири до последната нота. Петата симфония остава популярна и след войната, като влиза в репертоара на водещите оркестри по света.
Изложба линогравюра на Карол Левалски ще бъде представена в Полския институт в София.
Експозицията е озаглавена „Състояние на баланс” и може да бъде разгледана от 6 ноември до 31 декември, съобщават организаторите.
„Творбите на художника отразяват хармонията, постигната чрез творчество, при което линогравюрата е не просто техника, а начин на изразяване на емоции и мисли. Изложбата представя разнообразието от графики, създадени през последното десетилетие. Както авторът, така и публиката имат възможността да усетят това състояние на равновесие, потопени в изкуство, което ни приканва да спрем и да поемем дъх“, разказват от екипа.
Карол Левалски е роден през 1986 г. Завършва Академията за изящни изкуства в Гданск. Понастоящем работи като асистент на проф. Валдемар Маршалек в Студиото по основи на художествена
Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.
Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.
Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10
Рапърката и носителка на "Грами" Карди Би е била приета в болница по спешност и се налага да отмени участието си в събота вечер на музикален фестивал в Атланта, предаде Асошиейтед прес.
"Много ми е тъжно да споделя тази новина, но през последните няколко дни бях в болница, където се възстановявах, след като се наложи да бъда приета по спешност, и няма да мога да изнеса представление на Уан МюзикФест", написа изпълнителката в Инстаграм.
Карди Би добавя, че сърцето й "се къса", че няма да може да види феновете си този уикенд. Рапърката успокоява почитателите си, че няма за какво да се притесняват, и че скоро ще се завърне в още по-добра форма.
Тридесет и две годишната Карди Би не разкрива подробности за състоянието си.
Изпълнителката роди третото си дете от рапъра Офсет преди по-малко от два месеца. Двамата са в процес на развод.
Карди Би тр
Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.
Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.
Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к
Италианската киноактриса Стефания Сандрели пристигна в София като специален гост на петото издание на Фестивала на италианското кино в България, който е част от програмата на „Киномания 2024”.
Актрисата беше посрещната от делегация, предвождана от Марко ди Стефано, общински съветник на Рим и заместник-министъра на културата Илко Ганев, който подчерта значението на визитата на Сандрели, наричайки я „вдъхновение за поколения киномани”.
Актрисата, която наскоро участва в новия филм на Паоло Сорентино – „Партенопа“, показан на фестивала „Синелибри“ , ще се включи в няколко специални събития. Един от акцентите е отбелязването на 100-годишнината от рождението на легендарния Марчело Мастрояни. В тази връзка част от програм